На Херсонщині 26 об’єднаних територіальних громад вже отримали у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Землевпорядна служба передає землі у комунальну власність ОТГ в максимально підготовленому вигляді, тобто з усіма визначеними параметрами та необхідними документами. Проте, з 94785,4767 га, котрі були передані ОТГ на Херсонщині, відповідне право власності зареєстровано лише на 49 954,2 га, тобто на 52% таких земель.

Рішення Уряду про передачу державних земель в комунальну власність не лише наділяє ОТГ додатковим потужним ресурсом, але і накладає на них підвищену відповідальність щодо його раціонального використання. Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області здійснює моніторинг використання земель ОТГ та готове до втручання в разі зловживань та ухвалення на місцях рішень, які суперечать економічним та соціальним інтересам громад.

Станом на початок березня 2019 року ОТГ надали дозволи на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 1713,6 га та в оренду без проведення торгів – на 411,7 га. З них вже затверджено документацію на 64,8 га орендованих земель та передано у власність 274 га.

До переліку ділянок для продажу прав на них на земельних торгах включено 403 га земель сільськогосподарського призначення, але жодна з територіальних громад ще не проводила аукціони за цей період.

Довідково:

Кабінет Міністрів України 31.01.2018 прийняв розпорядження № 60-р «Питання призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад», яке запустило процес передачі сільськогосподарських земель державної власності у власність об’єднаних територіальних громад.

Згідно з новою редакцією статті 5 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» з 01.01.2019 районні державні адміністрації втратили право приймати рішення щодо виділення в натурі земельних ділянок за межами населених пунктів, а також позбавлені повноважень щодо розпорядження нерозподіленими і невитребуваними земельними ділянками. Відповідні права стосовно передачі в оренду нерозподілених земельних ділянок та невитребуваних часток (паїв) як в межах, так і за межами населених пунктів набули органи місцевого самоврядування.