В. о. Голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко взяв участь у публічній дискусії на тему «Ринок земель в Україні: стан, ефективність, прозорість», організованій Київською школою економіки (KSE) за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).
Учасники заходу – народні депутати України, представники органів виконавчої влади, галузевих аграрних асоціацій, експерти у сфері земельних відносин – обговорили стан та пріоритети розвитку ринку земель сільськогосподарського призначення, визначили шляхи підвищення його ефективності, зокрема через публічний моніторинг земельних відносин.
Виступаючи під час панельної дискусії на тему «Публічний моніторинг ринку земель: яким він буде і чому це важливо», Дмитро Макаренко наголосив, що на сьогодні Держгеокадастр вже здійснює моніторинг функціонування ринку земель, результати якого щодватижні оновлюються на сайті Держгеокадастру. Дані подаються, зокрема, за такими індикаторами: кадастровий номер земельної ділянки, її площа, місцезнаходження, цільове призначення, тип угоди, ціна земельної ділянки тощо. Інформація акумулюється завдяки інформаційній взаємодії між системами Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Система публічного моніторингу земельних відносин, порядок здійснення якого затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 474, більш комплексна. Суб’єктами інформаційної взаємодії в процесі публічного моніторингу вже є 9 органів державної влади (Держгеокадастр, Мін’юст, Держстат, Державна судова адміністрація, Державна податкова служба, Держводагентство, Держрибагентство, Держлісагентство, Мінінфраструктури).
Публічний моніторинг земельних відносин передбачає виключний базовий перелік показників, які мають бути отримані від кожного суб’єкта інформаційної взаємодії. Така взаємодія має здійснюватися засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.
Результати публічного моніторингу земельних відносин щомісяця оприлюднюватимуться на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на вебсайті Держгеокадастру. Доступ до результатів публічного моніторингу земельних відносин буде відкритий для усіх.
В. о. Голови Держгеокадастру підкреслив, що запровадження системи публічного моніторингу забезпечить доступність інформації про стан та розвиток земельних відносин, здійснення аналізу розвитку земельних відносин та прогнозування динаміки змін його стану, підвищення якості управління земельними ресурсами на державному, регіональному та місцевому рівнях, сприятиме покращенню інвестиційної привабливості та поліпшенню бізнес-клімату в Україні.