Земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право власності, або яка не була виділена в натурі (на місцевості), називається невитребуваною. Якщо говорити детальніше, до невитребуваних належать земельні частки:

  • на які громадяни не отримали сертифікатів чи іншим чином не заявили права на пай, хоча володіють такою можливістю відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю;
  • на які отримано сертифікат, але не подано заяви про виділення в натурі для передачі в оренду чи для спільного обробітку.

Відповідно до останніх змін законодавства від 01.01.2019, місцеві державні адміністрації позбавлені права надавати в оренду невитребувані паї, навіть за межами населених пунктів. Право розпорядженння чи передачі в оренду належить лише відповідним сільським, селищним чи міським радам.

Стосовно оренди невитребуваних земельних часток, то відтепер вона можлива лише після формування їх у земельні ділянки шляхом встановлення площі, меж та занесення відповідної інформації до Державного земельного кадастру. Цей захід допоможе належним чином зареєструвати власне право оренди та убезпечити орендаря від одночасного передання ділянки іншій особі.

Використовувати невитребувані паї можна виключно за цільовим призначенням та до дня державної реєстрації права власності, про що обов’язково має бути зазначено в орендному договорі.

Довідково

Власники невитребуваних земельних часток (паїв) повинні оформити (зареєструвати) право власності на відповідні земельні ділянки до 01 січня 2025 року. Інакше вважатиметься, що власник відмовився від ділянки, вона буде визнана безхазяйною та перейде у комунальну власність територіальної громади. У разі, коли строк, відведений законом, пропущено з поважної причини, суд зможе визначити додатковий термін, достатній для оформлення права власності.