Стаття 14 Конституції України зазначає, що земля є основним національним багатством та перебуває під особливою охороною держави. Це стосується також і охорони ґрунтів від забруднення, піклування про збереження та відновлення їх родючості.
Зважаючи на особливу цінність сільськогосподарських земель, закон встановлює деякі обмеження щодо їх використання. Серед іншого, у ч. 2 статті 168 Земельного кодексу України йдеться про заборону зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади.
Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок – це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки. Такий дозвіл необхідний при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших роботах, котрі призводять до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Винятком є випадки, визначені пунктом 3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, коли переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, індивідуального дачного будівництва чи будівництва індивідуального гаражу. У решті ситуацій власники земельних ділянок та землекористувачі, діяльність яких пов’язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту зобов’язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки відповідно до вимог законодавства України з метою забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорони довкілля.
Дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені:
- умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту;
- порядок проведення рекультивації порушених земель.
Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, територіальний орган Держгеокадастру може відмовити у видачі дозволу з зазначенням визначених законом підстав.
Слід зазначити, що ця послуга є безоплатною, строк надання відповіді складає не більше десяти робочих днів, а звернутися з заявою можна до найближчого ЦНАПу (з адресами можна ознайомитись за посиланням). Вичерпний перелік документів, необхідних для отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки можна знайти у розділі «Адміністративні послуги» офіційного сайту Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу тягне адміністративну відповідальність (ст. 533 Кодексу України про адміністративні правопорушення), а невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту передбачає цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність (ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України).