В Головному управлінні Держгеокадастру у Херсонській області відбулося перше засідання робочої групи, створеної в березні нинішнього року для напрацювання підходів щодо поновлення договорів оренди земель сільгосппризначення державної власності, які перебувають у користуванні фермерських господарств, та перегляду істотних умов договорів оренди, а також питань, пов”язаних з приватизацією земельних ділянок членами фермерських господарств. До її складу увійшли фахівці Головного управління та члени громадської організації “Асоціація фермерів та приватних землевласників Херсонської області”. Крім того, в засіданні взяли участь й інші фермери – члени Асоціації.
Учасники засідання розглянули питання нормативної грошової оцінки земель, істотних умов договору оренди та їх перегляду тощо.
Зокрема, щодо нарахування орендної плати Петро Присяжнюк, заступник начальника Головного управління та голова робочої групи, пояснив, що розмір орендної плати встановлюється на рівні 8-12% від нормативної грошової оцінки землі, а розмір нормативної грошової оцінки залежить від якості грунту. Представники Асоціації висловили своє невдоволення щодо зависокої, на їх думку, відсоткової ставки для богарних земель. “12 % для суходолу – забагато, тож ніхто не орендуватиме таку земельну ділянку, вона заростатиме бур’яном”, – запевняє Сергій Рибалко, голова ФГ “Аделаїда”.
Після тривалого обговорення цього питання члени робочої групи прийняли рішення підготувати й надіслати до Держгеокадастру пропозиції щодо перегляду розміру відсоткової ставки для незрошуваних земель.
Але найбільш гостро, з-поміж інших, постало питання неможливості переходу права постійного користування землею, наданого свого часу головам ФГ, до спадкоємців господарств.
Землі для ведення фермерських господарств передавалися в 90-х роках на правах довічного успадковуваного володіння і постійного користування. Однак, у результаті внесення змін до законодавства, можливість оформити ці ділянки у власність і передати у спадок була виключена, що створило юридичні проблеми для великої кількості фермерських господарств.
Аграрії, присутні на засіданні, навели чимало прикладів того, як після смерті голови діючі фермерські господарства розпадалися через втрату права користування землею, на якій воно було створене, а в деяких випадках спадкоємців господарств навіть притягнуто до кримінальної відповідальності за “самовільне використання землі”. Те ж саме відбувається і з залишками землі після розпаювання.
Все це, на думку сільгоспвиробників несправедливо, адже за багато років у цю землю чимало вкладено.
Фермери області не на жарт стурбовані. Остання надія – прийняття законопроекту, ініційованого Урядом, який передбачає отримання у власність фермерами та їх нащадками наділів, які перебувають у них у постійному користуванні. “А до часу його прийняття будемо просити призупинити кримінальні провадження і будь-які дії щодо таких земель”, – заявили представники ГО “Асоціація фермерів та приватних землевласників Херсонської області”.
До сьогодні чимало громадян мають діючі державні акти на право постійного користування землею. Утім така земельна ділянка не перейшла у приватну власність особи, а залишається у державній/комунальній власності.