Для забезпечення належного захисту державою суб’єктів права власності і господарювання має бути здійснене відповідне оформлення права власності на землю. Частиною цієї процедури є присвоєння кадастрового номера земельній ділянці. Без нього власник земельної ділянки не може здійснювати правочини: продавати, дарувати, здавати в оренду, брати кредит під її заставу тощо.
З моменту набрання чинності Закону України «Про Державний земельний кадастр», принципи ведення Державного земельного кадастру було докорінно змінено. Так, з початку 2013 року запрацював електронний Державний земельний кадастр. Сьогодні кожен охочий на Публічній кадастровій карті в режимі онлайн може віднайти земельну ділянку, яка його цікавить, та отримати вичерпну інформацію про неї.
Тривалий час в Україні інформація про земельні ділянки створювалась та зберігалася в паперовому вигляді, тому при переході до електронного кадастру виявилося досить багато помилок. Державні кадастрові реєстратори області постійно здійснюють заходи щодо приведення у відповідність відомостей про земельні ділянки, які містяться у Державному земельному кадастрі – впродовж року кадастрові реєстратори Херсонщини виявили та виправили 3 221 помилку.
Тож Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області нагадує власникам державних актів на землю «старого» зразка про те, що без присвоєного кадастрового номера неможливо здійснити будь-яку цивільно-правову угоду з землею. Крім того, останнім часом існує доволі багато випадків рейдерського захоплення землі, що, серед іншого, пов’язано із відсутністю відомостей про такі ділянки у кадастрі.
Як зрозуміти, що кадастровий номер ділянці ще не присвоєно?
За період незалежності нашої держави та у зв’язку з набуттям чинності Земельного кодексу України, громадяни мали змогу приватизувати земельні ділянки та відповідно до цього видавалися акти на землю трьох зразків.
Якщо ви маєте державний акт виданий з 2003 року (зеленого кольору) чи з 2009-го (синього кольору), то можете побачити на ньому зазначений кадастровий номер, а також перевірити наявність інформації на публічній кадастровій карті. Особливо актуальною перевірка є для власників державних актів зеленого кольору, адже у ті роки з ряду причин до бази ДЗК могла бути внесена не вся інформація.
Ті ж, хто отримав державний акт з 1993 по 2003 рік (червоного кольору) мають знати, що з цими державними актами земельним ділянкам не присвоювались кадастрові номери за замовчуванням, адже автоматизована система ведення Державного земельного кадастру була запроваджена лише у 2002 році.
Які є обмеження у використанні земельних ділянок без кадастрового номера?
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визнаються всі права на земельні ділянки, які були зареєстровані до 01 січня 2013 року. Однак, у власників земельних ділянок можуть виникнути непоодинокі проблеми у разі, якщо така ділянка не має кадастрового номера.
Згідно із Законом України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування), на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Отже, такі ділянки можна використовувати відповідно до їх цільового призначення, але здійснювати цивільно-правові угоди неможливо, поки не буде присвоєний кадастровий номер.
Щоб внести дані про зазначені земельні ділянки до Державного земельного кадастру (проведення державної реєстрації земельної ділянки) їх власники можуть звернутися до землевпорядної організації та замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на кожну земельну ділянку.