Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області нагадує, що власники і землекористувачі, в тому числі – орендарі земельних ділянок під час здійснення сільськогосподарської діяльності зобов’язані дотримуватися вимог земельного законодавства про охорону довкілля.
Стаття 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за псування та забруднення сільськогосподарських та інших земель. Зокрема, забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, виробничими та іншими відходами, а так само невжиття заходів по боротьбі з бур’янами. До останніх належить допущення появи небажаної трав’янистої рослинності, яка негативно впливає на розвиток культурних рослин, призводить до поширення шкідників і хвороб або не дає можливості використовувати землі за призначенням. Окремої уваги заслуговує потреба боротьби з карантинними бур’янами: амброзія полинолиста, гірчак рожевий, повитиці. Невиконання заходів, передбачених ст.ст. 12, 28 Закону України «Про карантин рослин», тягне за собою накладення окремого штрафу від 3 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Псування та забруднення земель передбачає відповідальність: накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На усунення порушення державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель виписується припис, невиконання вимог якого тягне за собою накладання штрафу, передбаченого ст. 1885 КУпАП: від 9 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб та від 15 до 45 – на посадових осіб та суб’єктів підприємницької діяльності. Крім того, не усунення допущених порушень у встановлені терміни може стати підставою для примусового припинення прав на земельну ділянку.