Власники паїв на Херсонщині у 2018 році у середньому отримали близько 927 гривень за гектар: найвища вартість зафіксована на території Нової Каховки – 1493,1 грн./га, найнижча – 403,8 грн./га, у Скадовському районі. Натомість, середня вартість оренди земель державної власності склала 1402,3 гривень за гектар. Таким чином, державні землі були оцінені на 51 % дорожче. Ця різниця пояснюється успішним проведенням земельних торгів, і водночас вказує на те, що, у деяких випадках, власники паїв могли б замислитися над збільшенням вартості оренди.

При цьому, слід зауважити, що площа приватних земель, які передаються в оренду на Херсонщині значна – майже 842 тис. гектарів. Встановлення справедливої орендної плати могло б значно вплинути на економічне становище громад.

Не варто нехтувати укладанням та державною реєстрацією договорів оренди, адже це єдиний спосіб захистити своє майно та економічні права, зобов’язати орендаря до умов використання ділянки, котрі не призведуть до зубожіння ґрунту. Крім того, у договорі оренди за згодою сторін встановлюється розмір, форма і строки внесення орендної плати. Найчастіше домовляються про грошову або натуральну форму, проте закон передбачає і відробіткову – у такому випадку вартість послуг орендодавцю має дорівнювати грошовій сумі, зазначеній у договорі оренди.

Указом Президента від 19 серпня 2008 року 725/2008 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок (паїв)», рекомендується встановлення орендної плати за земельні ділянки приватної власності на рівні не менше 3% від вартості паю. Для порівняння – на земельних торгах з продажу прав оренди на земельні ділянки початкова вартість лоту встановлюється на рівні 8% від НГО, а середня орендна плата за передані Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області на конкурентних засадах у січні 2019 року ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності становила 11,2% від НГО.

Закон України «Про оренду землі» дозволяє передавати в оренду не лише паї, але і землі особистого селянського господарства. Відносини оренди допоможуть власникам, котрі не встигають обробляти землю і не користуються нею, адже так вона стане джерелом прибутку.

Довідково

З 1 січня 2019 діє загальнонаціональна нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, проведена коштом державного бюджету, котра скасовує необхідність складання технічної документації з нормативної грошової оцінки для окремих ділянок сільськогосподарського призначення (детальніше). На порталі представлена можливість розрахунку нормативної грошової оцінки як зареєстрованих ділянок, так і несформованих об’єктів в тестовому режимі.

Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється через центр надання адміністративних послуг безоплатно у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви. Із адресами ЦНАПів можна ознайомитися на сайті Держгеокадастру за посиланням.